تبلیغات
خرید بک لینک
 
خرید vpn ساکس پیش بینی مسابقات ورزشی
 • نویسنده : admin , نوشته شده در: ۲۹ مرداد۱۳۹۵
 • رابطه ی رنگ و موسیقی

  محققان آمریکایی اظهار داشتند که هنگام گوش کردن به موسیقی مغز  انسان طوری سیمکشی شده که برحسب احساسی که ملودی ها ایجاد می کند، ارتباطی بین رنگ – موسیقی قائل می شود.

   

  استفن پالمر دانشمند بینایی دانشگاه کالیفرنیا، برکلی و همکارانش در تحقیقاتی که در دو کشور آمریکا و مکزیک انجام شده به این نتیجه رسیدند که مردم در هر دو کشور قعطات مشابهی از موسیقی کلاسیک ارکستری را به یک رنگ خاص نسبت می دهند. این نتایج بدان معنا است که وقتی صحبت موسیقی و رنگ به میان می آید، انسانها دارای پالتهای احساسی مشترکی هستند که به نظر می رسد نوعی ذاتی است و از مرزهای فرهنگی فراتر رفته است.
  پالمر طی یک بیانیه اظهار داشت: نتایج این تحقیقات به طور قابل ملاحظه ای در میان تمام فرهنگها و افراد قوی و مستمر است و به وضوح نشان می دهد نقشی که احساسات در مغز ایفا می کند چقدر قوی است؛ این نقش در گوش کردن به موسیقی و مشاهده رنگها نیز به وضوح دیده می شود.

  پالمر و همکارانش با استفاده از یک پالتی که دربرگیرنده ۳۷ رنگ مختلف بود، به این نتیجه رسیدند که مردم بیشتر تمایل دارند موسیقی هایی با ریتم سریع را به رنگهای روشنتر و زنده تر نسبت بدهند اما رنگهای تیره بیشتر به موسیقی هایی نسبت داده می شوند که در گام مینور هستند.

  مردم اغلب قطعه ی موسیقی Flute concerte No  موتزارت در گام سل ماژور را به رنگ زرد و نارنجی روشن نسبت داده اند در حالی که Requiemدر گام رِ مینور بیشتر به رنگ های تاریک، طوسی،آبی فام نسبت داده شده است.

  پالمر سطی بیانیه ای گفت: نکته ی جالب توجه این است که ما توانستیم ۹۵ درصد دقت میزان غمگین یا شاد بودن رنگ انتخابی را با میزان غمگین یا شاد بودن موسیقی پخش شده پیش بینی کنیم.

  نتایج این تحقیقات در مجله مقالات آکادمی ملی علوم منتشر شده است و می تواند برای درمان های خلاقانه، تبلیغات و حتی ابزارهای موسیقی به کار رود.

 • برچسب‌ها, , ,
 • نظرات درباره این مطلب