تبلیغات
خرید بک لینک
 
خرید vpn ساکس پیش بینی مسابقات ورزشی
 • نویسنده : admin , نوشته شده در: ۱۷ مهر۱۳۹۵
 • گردهمایی اهالی موسیقی در تالار وحدت برگزار شد

  جشن هفدهمین سالگرد تاسیس خانه موسیقی ایران شب گذشته(۱۰ مهر ماه) با حضور پرشور و کم نظیر اهالی موسیقی در تالار وحدت با تجلیل از پیشکسوتان موسیقی برگزار شد.
  جشن هفدهمین سالگرد تاسیس خانه موسیقی ایران شب گذشته(۱۰ مهر ماه) با حضور پرشور و کم نظیر اهالی موسیقی با تجلیل از پیشکسوتان موسیقی و معرفی برگزیدگان دوسالانه های آلبوم و کتاب برتر در تالار وحدت برگزار شد.
  جشن هفدهمین سالگرد تاسیس خانه موسیقی شب گذشته با تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آغاز شد و سپس سرود جمهوری اسلامی ایران با اجرای زنده گروه کر خانه هنرمندان به رهبری محمود میرزایی اجرا شد. در ادامه قطعه “چراغ خانه” با موسیقی محمد سریر اجرا شد سپس محمد سریر روی صحنه حاضر شد و در سخنان کوتاهی گفت: من بسیار خوشحالم که چنین ارکستری در خانه هنرمندان ایران تشکیل شده و ما می‌توانیم در خدمت شما عزیزان باشیم. ما باید طی سال‌های آینده در عرصه موسیقی دنبال هنرمندان جوانی باشیم که از استعدادهای نابی برخوردارند، بنابراین لازم است ما هم به سهم خودمان از هنرمندان جوان حمایت بیشتری کنیم. دوست دارم در اینجا از محمدرضا شجریان یاد کنم که همواره طی سال‌های اخیر در کارهای خیرخواهانه تلاش‌های بسیار چشمگیری انجام داده است. جای او واقعاً در اینجا خالی است و من امیدوارم بار دیگر شاهد حضور دوباره ایشان روی صحنه باشیم. این قطعه را به این استاد بی‌بدیل موسیقی تقدیم می‌کنم.
  در ادامه دو قطعه “شیرین و فرهاد” و “ایران، ایران” به آهنگسازی و رهبری محمد سریر و با صدای محمود میرزایی به اجرا در آمد. سپس کلیپی با عنوان “خانه موسیقی در دو سالی که گذشت” پخش شد که در آن به فعالیت های سال های اخیر خانه موسقی اشاره شده بود.
  سپس حمیدرضا نوربخش، دبیر جشن روی صحنه حاضر شد و در ابتدای سخنانش ضمن خیر مقدم به حضار از کمبود و کاستی ها از جمله نبود فضای کافی برای پذیرایی از همه علاقمندان به حضور در جشن پوزش خواست. نوربخش در ابتدای سخنانش با اشاره به برگزاری انتخابات خانه موسیقی گفت: انتخابات هیات مدیره کانون های خانه موسیقی با نظم و ترتیب کامل برگزار شد و همه کانون های ده گانه این مجموعه صنفی منتخبان خود را شناختند. همانطور که می دانید تمامی موارد مربوط به این انتخابات هم تحت نظارت خاصی برگزار شد که شائبه ای بوجود نیاید که خوشبختانه هم این چنین بحث هایی مطرح نشد. به هر حال با توجه به این انتخابات، فصل جدیدی از فعالیت های خانه موسیقی با منتخبان تازه نفس این مجموعه آغاز شده و من امیدوارم بتوانیم با این فضای جدید بر چالش های فائق بیاییم.
   
  اشتغال هنرمندان موسیقی از دغدغه های جدی خانه موسیقی است
  مدیر عامل خانه موسیقی در بخش دیگری از سخنانش گفت: یکی از چالش های پیش روی خانه موسیقی بحث اشتغال هنرمندانی است که چه در آموزشگاه ها و چه در آکادمی های موسیقی مشغول فعالیت هستند و لازم است برای اینها فکری کرد. ما هم اکنون با خیل عظیمی از جوانان با استعدادی مواجه هستیم که در حوزه اشتغال با مشکل روبرو هستند و این سوال پیش می آید کدام عرصه برای اینها مهیا است؟ به اعتقاد من برای پاسخ به این سوال باید به رسانه ملی رجوع کرد که هیچ گونه ارتباطی با این موضوع ندارد و می توان گفت که حلقه مفقوده ما است و متاسفانه وقتی که این حلقه مفقوده وجود داشته باشد هنرمند با موانع زیادی روبرو می شود.
  مسئولان برای حضور بانوان در صحنه اجرا دنبال راه حل باشند
  نوربخش در ادامه به بحث ممانعت حضور بانوان در عرصه اجرا اشاره کرد و گفت: یکی دیگر از چالش هایی که ما هیچ گونه توجیه منطقی برای آن پیدا نکردیم بحث ممانعت حضور بانوان هنرمند نوازنده روی صحنه های اجرای موسیقی است. ما بر این باوریم اگر بانوان هنرمند می توانند در آکادمی ها و آموزشگاه های موسیقی تحصیل کنند پس چطور نمی توانند روی صحنه کار کنند و متاسفانه در بعضی از شهرها با حضور آنها روی صحنه و اجرای موسیقی توسط آنان مخالفت می شود. واقعا لازم است تا برای این موضوع که رویکرد کاملا قانونی دارد وجهی پیدا شود نه اینکه صورت مساله را پاک کنیم. این موضوع یکی از خواست های جدی ما است که مسئولان باید به دنبال حل آن باشند.
  از نظر مردم برگزاری کنسرت در شهر های مذهبی مشکلی ندارد
  مدیر عامل خانه موسیقی همچنین به بحث ممنوعیت اجرای کنسرت در برخی شهر ها اشاره کرد و گفت: وقتی ما یک قانون داریم، یک نظام داریم و یک حاکمیت داریم پس چرا در بخش هایی از جغرافیای این سرزمین کنسرت غیرمجاز است و کسی نمی تواند در آنجا برنامه ای اجرا کند. وقتی در نظرسنجی برنامه “زاویه”‌شبکه چهارم سیما بیش از ۹۹ درصد از مردم می گویند که اجرای برنامه موسیقی در شهرهای زیارتی مشکلی ندارد، اگر نظر فقها بر این مبنا است که چنین ماجراهایی را باید به عرف واگذار کرد پس باید به این نکته برسیم که افکار عمومی یعنی عرف و وقتی عرف مشکلی برای برگزاری کنسرت ندارد بنابراین برگزاری کنسرت هم مشکلی نخواهد داشت.
  موسیقی را ابزار دعوا های سیاسی نکنیم
   
  نوربخش در ادامه به مسائلی که برای یک کنسرت در شهر قم بوجود آمده بود اشاره کرد و گفت: اخیرا کنسرتی در شهر قم بسیار قانونمند و با محتوای بسیار خوب، قابل دفاع و با اشتیاق و استقبال مردم قم اجرا شد. در این برنامه از بهترین آثار موسیقایی و شعری استفاده شده بود. آمده اند چند حاشیه را مورد دستاویز قرار دادند و مراجع عظام را هم به این قضیه کشاندند. چرا باید باور کنیم که اینها دغدغه دین است. موسیقی را ابزار دعواهای سیاسی نکنیم. شما در هر برنامه ای که بروید اگر دنبال حاشیه باشید بی تردید حاشیه پیدا می کنید همانطور که در عزاداری حضرت امام حسین هم حاشیه پیدا می شود.
  وی افزود: وقتی موسیقی بر اساس مجوز اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم اجازه روی صحنه رفتن دارند چرا عده‌ای دنبال دستاویزهایی هستند و هر چه به انتخابات سال ۹۶  نزدیک تر می شویم این دعواها بیشتر می شود. من از این افراد می خواهم دستاویز دیگری را برای دعواها پیدا کنید. این موسیقی مظلوم است و همه برای فشار بر دولت است. از هر سوژه‌ای استفاده می کنند. ما دغدغه های مراجع را خیلی خوب می فهمیم. ما دین مداری و اخلاق مداری و قانون مداری را خوب می فهمیم؛ قانونمداری را هم خوب می فهمیم؛ موسیقی ما بخصوص موسیقی سنتی – این میراث گرانبهای این سرزمین- هرنجارمند ترین و معنوی ترین موسیقی است.
  نوربخش تاکید کرد: من از مسئولان محترم وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی می خواهم که پای این قضیه بایستند چرا که تنها چیزی که باید روی آن پافشاری کنیم قانون است و بس.
  جای عزیز دل ملت ایران، در این جشن خالی است
  حمیدرضا نوربخش در بخش پایانی سخنانش در جشن هفدهمین سالگرد تاسیس خانه موسیقی گفت: امروز و در اینجا جای رئیس محترم شورای عالی خانه موسیقی، و عزیز دل ملت ایران استاد محمدرضا شجریان خالی است.
   خوشبختانه ایشان چندی قبل به سلامت از آمریکا به ایران بازگشتند و هم اکنون نیز با حمایت مستمر عزیزان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت بهداشت، تلاش می شود حال جسمی این هنرمند بهبود پیدا کند. از رسانه ها می خواهم که به شایعات دامن نزنند. آقای شجریان حالشان خوب است و بنده هر روز پیگیر موضوع هستم.
  ایشان برای اینکه به فعالیت های روزمره خود ادامه دهند نیاز به فیزیوترابی دارند چون در زمانی که تحت درمان بودند مشکلاتی برای ایشان بوجود آمد و با فیزیوتراپی در حال رفع شدن است. باید تا آن زمان همه صبور باشیم و گوش به شایعات ندهیم.  از دفتر موسیقی وزارت ارشاد که مجوز آلبوم های ایشان را طی ماه های گذشته صادر کردند تشکر می کنیم که رونمایی بسیار با شکوهی هم در هفته گذشته در این مکان از این آلبوم برگزار شد.
  صدای محمدرضا شجریان حق الناس است
  نوربخش در ادامه گفت: استاد محمدرضا شجریان حق الناس است و این حق الناس را باید به مردم برگرداند. صدای شجریان مصداق حق الناس است. امیدوارم رسانه ملی ما هم به فکر و اندیشه فرو رود. در ماه رمضان که متاسفانه این صدای آسمانی را از مردم دریغ کردند امیدوارم که به تدریج این مسائل کم شود. این روزها روزهای وحدت است و روزهایی است که ملت ما باید ید واحده باشد و انشالله موسیقی ما هم همینطور باشد و با کمک دولت محترم بتوانیم موانع را حل کنیم.
  پس از این سخنان، گروه سازینه به سرپرستی پیمان بزرگ نیا روی صحنه آمد و قطعاتی از موسیقی نواحی مختلف ایران از جمله بختیاری، مازندران، کردستان، گیلان، ترکمن، آذربایجان، بویر احمد و جنوب کشور توسط هنرمندان این خطه ها اجرا شد که مورد توجه حضار قرار گرفت.
  در ادامه نوبت به تجلیل از چهره های موسیقی نواحی رسید. در این بخش فرزاد طالبی(رئیس دفتر موسیقی)، تقی ضرابی(عضوی هیئت مدیره خانه موسیقی) و دکتر محمدسریر( رئیس شورای عالی خانه هنرمندان) روی صحنه حاضر شدند و لوح تقدیر و تندیس خانه موسیقی به دو پیشکسوت موسیقی نواحی حسین طیبی(مازندران)، عثمان کیمنه ای معروف به هورامی(کردستان) اهدا شد.  همچنین در بخش استعدادهای جوان موسیقی نواحی از  احسان عبدی پور(لرستان) و علی اسدی(مسجد سلیمان) تقدیر بعمل آمد.
  سپس همچون سال های گذشته نوبت به اجرای موسیقی توسط استعداد های جوان رسید. در این بخش علی قنبری (نوازنده تار ) از شهر تبریز و مبینا یوسفی(نوازنده گیتار) از شهر گرگان، بطور جداگانه قطعاتی را برای حضار اجرا کردند.
  بخش اول تقدیر و تجلیل از پیشکسوتان عرصه موسیقی با حضور سید محمد میرزمانی(رئیس هیئت مدیره خانه موسیقی)، هنگانه اخوان(عضو هیئت میدره خانه موسیقی)، داود گنجه ای(قائم مقام خانه موسیقی) و داریوش پیرنیاکان(رئیس کانون نوازندگان سنتی) انجام شد. در این بخش از سوسن بخشایش(صدابردار پیشکسوت موسیقی)، فرمان مرادی(سازنده پیشکسوت ساز)، میلاد کیایی(آهنگساز ، نوازنده و مدرس پیشکسوت سنتور) و سید عباس سجادی(شاعر و پژوهشگر حوزه موسیقی) با اهدای لوح تقدیر و تندیس تجلیل شد.
   
  معرفی برگزیدگان دوسالانه آلبوم برتر موسیقی
  در ادامه با پخش کلیپ دوسالانه آلبوم برتر موسیقی(ازشهریور ۱۳۹۲ تا تیر۱۳۹۴)- که قرار بود در جشن سال گذشته که به دلیل فاجعه منا لغو شد معرفی شود- فریدون شهبازیان، هوشنگ کامکارو میلاد کیایی( از اعضای هیئت داوران) روی صحنه حاضر شدند و جوایز برگزیدگان به آنها اهدا شد.

  هیئت داوران از مجموع ۷۳ اثر ارسال شده به دبیرخانه جشن در مرحله نخست ۱۰ آلبوم را برگزیدند و در مرحله پایانی با انتخاب دو آلبوم به عنوان آلبوم های برگزیده به کار خود پایان داند.

  از میان آثار منتخب دو اثر” از روزگار رنگ آمیز” و “هیچ مگو” به دلیل تفاوت های هارمونیک و ارکستراسیون در آهنگسازی مورد نظر هیئت داوران قرار گرفته و بادقت و وسواس فراوان به عنوان بهترین آلبوم موسیقی ملی ایران انتخاب گردیدند. همچنین آقایان وحید تاج و مجتبی عسگری از میان خوانندگان موسیقی ملی ایران در آلبوم های مختلف برتر بودند.

  در ادامه وحید تاج (خواننده آلبوم از روزگار رنگ آمیز)، کوروش دانایی(یکی از آهنگسازان آلبوم ازروزگار رنگ آمیز)، مجتبی عسگری(خواننده آلبوم هیچ مگو) و احسان ذبیحی فر(آهنگساز آلبوم هیچ مگو) لوح تقدیر و تندیس خانه موسیقی را دریافت کردند.
  اعضای هیئت داروان در این بخش فریدون شهبازیان، هوشنگ کامکار، عباس خوشدل و میلاد کیایی بودند.

  در ادامه گروه موسیقی سنتی به خوانندگی مجتبی عسگری، محمدرضا ابراهیمی(عود)، احسان ذبیحی فر(کمانچه، و سینا خشکبیجاری(تنبک) به اجرای برنامه پرداختند.

  در بخش دوم تقدیر و تجلیل از چهره های پیشکسوت موسیقی علی مرادخانی(معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی)، شهرام ناظری( خواننده پیشکوست موسیقی ایران) و حمیدرضا نوربخش(دبیر جشن خانه موسیقی) روی صحنه حاضر شدند و سپس از لوریس چکناوریان(آهنگساز و رهبر ارکستر)، آذین موحد(نوازنده فلوت و استاد دانشگاه) و سیاوش ظهیرالدینی(نوازنده ویولن) با اهدا لوح تقدیر و تندیس خانه موسیقی تجلیل شد.
  معرفی برگزیدگان دوسالانه کتاب برتر موسیقی
  در ادامه مسعود شعاری، بهداد بابایی(از اعضای هیئت مدیره خانه موسیقی) و آروین صداقت کیش(از اعضای هیئت داوران دوسالانه کتاب برتر) روی صحنه حاضر شدند و برگزیدگان بخش های مختلف کتاب برتر معرفی شد.
  هیئت داوران چهارمین دوره کتاب برتر موسیقی جشن خانه موسیقی در تابستان ۱۳۹۵ از مجموع ۳۴۷ اثر ارسال شده به دبیرخانه تعداد ۱۵۳ اثر در حوزه پژوهش و ۱۵۳ اثر در حوزه آموزش و ۴۱ اثر در حوزه ترجمه مورد بررسی دادند و در مجموع ۸۷ عنوان کتاب به مرحله دوم راه یافت.

  بخش پژوهش:

   

  در مرحله دوم از ۴۳ عنوان در بخش پژوهش ۸ عنوان مورد بررسی نهایی قرار گرفت که نتایج به شرح ذیل است:
  ۱-دو کتاب جشن موسیقی در فرهنگ های شهری ایران(ساسان فاطمی)(نشرماهور) و پنجره ای با شیشه های کوچک رنگی ( سینا صدقی )- ( نشر ماهور) به طور مشترک .
  ۲- تا بردمیدن گلها ( محمد رضا فیاض )-(نشر سوره مهر)
  ۳- باد خزان درباره غلامحسین درویش ( فرهود صفرزاده)- (نشر فنجان)
  در این بخش (پژوهش) ۵ عنوان شایسته تقدیر  و دریافت لوح تقدیر شناخته شدند.
  *۱۰ قطعه آنالیز ( تجزیه و تحلیل قطعاتی از آهنگسازان ملی ایران )( نشر هم آواز )- حمید مرادیان
  *موسم گل(محمدرضا درویشی) – حمید مرادیان
  *عجملر- آرش محافظ –(نشر ماهور)
  *بنیاد ترانه – علی کمارجی -( نشر نیماژ)
  *ارمغان طرب- محسن محمدی –(نشر ماهور)

  بخش ترجمه :

   

  با توجه به معیارهای داوری خانه موسیقی و خانه کتاب در بخش ترجمه شامل : میزان تأثیر در رفع نیاز مخاطب – تازگی و بداعت موضوع – جایگاه علمی اثر – ارتقاء سطح فرهنگ ملی و اسلامی – انطباق متن اصلی – استفاده از معادل های مناسب – رعایت یکدستی در کاربرد اصطلاحات – تناسب نشر ترجمه با سبک مولف و موضوع کتاب – نوآوری در واژه گزینی معادل ها – شیوایی و رسایی ترجمه – برگردان از زبان اصلی – برگردان از آخرین ویراست – نشانه گذاری و رعایت یکدستی در رسم الخط – رعایت قواعد دستوری و نگارشی – تنظیم پانوشت ها و یکدستی ارجاع و استناد- فهرست های مورد نیاز و واژه نامه – صفحه آرایی – طراحی جلد – نوع حروف – قطع و نوع کاغذ – چاپ و صحافی در نهایت با بررسی دقیق ۴۱ عنوان در بخش ترجمه نتایج زیر گرفته شد :
  منتخبین به ترتیب آراء
  ۱-  پدیدار شناسی موسیقی- (مترجم حسین یاسینی) -( نشر ماهور )
  ۲-  جوامع علم موسیقی- (مترجم سید عبداله انوار(نشر خنیاگر)
  ۳-  مبانی آهنگسازی – مترجم مسعود ابراهیمی-(نشر هم آواز )
   بخش آموزش
   
  در حوزه آموزش ۱۵۳ اثر که به مرحله دوم راه یافته است مورد بررسی مجدد قرار گرفت و هیچ کدام از عناوین حائز شرایط لازم برای انتخاب بهترین اثر سال نشدند. ولی هیئت داوران موارد زیر را اعلام نمودند:
  سه کتاب ذیل به دلیل استفاده در حوزه آموزش مورد تقدیر قرار گرفتند.
  *کتاب ضرب آوا  ( حمید قنبری )
  *ضربی های حبیب سماعی براساس اجرای مجید کیانی – (آوانگاری شهاب منا)
  *ضربی های علی اکبر شهنازی – (نت نگاری حسین مهرانی)
  دو اثر دیگر ردیف هفت دستگاه موسیقی ایرانی به روایت مهدی صلحی (منتظم الحکما ) نغمه نگاری مهدیقلی هدایت (مخبر السلطنه) با مقدمه داریوش صفوت و ردیف آقا حسینقلی تحریر فرهاد ارژنگی یادی از نویسندگانی که اکنون در بین ما نیستند بشود.
  همچنین هیئت داوران این دوره تصمیم گرفت از سه اثر استاد مصطفی کمال پورتراب(نگاهی نو به تئوری موسیقی ایران کلنل علینقی وزیری، شرح و تفسیر و ویرایش مصطفی کمال پورتراب – قواعد علمی هارمونی به عنوان مترجم – شیوه اجرای تقسیمات ناهمگون زمانی دست راست و چپ در ساز پیانو) که در بازه مقرر این دوره کتاب سال خانه موسیقی منتشر شده اند و همچنین به دلیل اینکه سه دوره قبل داور مسابقه کتاب برتر موسیقی جشن خانه موسیقی بوده اند، یاد شود.
  اعضای هیئت داوران چهارمین دوسالانه کتاب برتر جشن خانه موسیقی حمید رضا اردلان، هومان اسعدی و آروین صداقت کیش بودند.
  پس از این بخش ارکستر بادی “کارا” به رهبری بردیا کیارس به روی صحنه آمد و برای اولین بار برای مخاطبان در جشن هفدهمین سالگرد تاسیس خانه موسیقی ایران به اجرای برنامه پرداخت.
 • برچسب‌ها, , , ,
 • نظرات درباره این مطلب